Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2017 r.
7:26

Orkan Ksawery w Lubelskiem: 45 tys. ludzi bez prądu, 270 interwencji strażaków. Trwa naprawianie szkód [zdjęcia]

Powalone drzewa, zerwane dachy. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw w naszym regionie bez prądu. Wiele pociągów jest odwołanych, wiele innych ma duże opóźnienia – tak wygląda sytuacja po przejściu orkanu Ksawery. W Lubelskiem zakłócenia w ruchu kolejowym są jednak znikome

Aktualizacja artykułu: 6 października 2017 r. 11:14
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czekamy na Wasze zdjęcia. Wysyłajcie je na alarm24@dziennikwschodni.pl

W piątek rano strażacy dostali informację o drzewie, które zawaliło się na budynek przy ul. Żeromskiego. Na miejscu są dwa zastępy straży pożarnej.

Minionej doby strażacy w woj. lubelskim interweniowali ponad 270 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania z dróg powalonych drzew w powiatach lubelskim, biłgorajskim, hrubieszowskim, kraśnickim i tomaszowskim.

Wichura uszkodziła dachy na czterech domach w powiatach lubelskim, kraśnickim i tomaszowskim, a także trzy samochody. - Działania trwają, zgłoszenia wciąż do nas spływają - mówi dyżurny KW PSP w Lublinie.

- W samym Lublinie interweniowaliśmy 17, a w powiecie lubelskim 33 razy. Uszkodzone zostały trzy dachy w miejscowościach Osina i Woli Przybysłąwskiej - mówi mówi kpt. Andrzej Szacoń z lubelskiej straży pożarnej.

Według wstępnych ustaleń nikt nie został poszkodowany.

Tysicące ludzi bez prądu

W punkcie kulminacyjnym bez prądu było w naszym regionie ok. 45 tys. odbiorców.

- Na terenie działania oddziału Zamość (w rejonie Zamościa, Chełma i Tomaszowa Lubelskiego - red.) rano odciętych od energii było ok. 30 tys. gospodarstw. W tej chwili jest już ich mniej - mówi Anna Szuper z PGE Dystrybucja w Zamościu. - Prąd udało się przywrócić w większości gospodarstw na terenie powiatu chełmskiego. W pow. tomaszowskim nadal odciętych jest ok. 5 tys., a w zamojskim 7 tys. odbiorców - dodaje.

O godz. 6 bez prądu było także 15 tys. odbiorców z pow. puławskiego, kraśnickiego, opolskiego i lubelskiego (głównie Konopnica, Kozubszczyzna).

- Znaliśmy prognozy, byliśmy przygotowani do tej sytuacji. Awarie są na bieżąco usuwane. Zasilanie ma być przywrócone najpóźniej do końca dnia - wyjaśnia Karolina Szewczyk Dąbek z PGE Dystrybucja (oddział Lublin).

 

Ksawery w pow. puławskim

Orkan Ksawery, który do powiatu puławskiego dotartł około godz. 23:00, uszkodził szereg linii energetycznych. Rano bez dostępu do energii elektrycznej było 12 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Straż do połamanych drzew wyjeżdżała czternaście razy.

Największe straty zanotowała spółka PGE Dystrybucja, która informuje o uszkodzeniu ponad 30 linii i 500 stacji średniego napięcia i to tylko w rejonie "Lublin", do którego zalicza się m.in. powiat puławski. Nad ranem bez zasilania pozostawało u nas około 12 tysięcy odbiorców, kolejnych 5 tysięcy to mieszkańcy powiatu lubelskiego. Jeszcze gorzej jest w okolicach Zamościa, gdzie zerwane linię odcięły prąd 70 tysiącom osób.

Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych, uszkodzeniach dachów czy samochodów. Puławska straż wyjeżdżała jedynie do powalonych drzew i gałęzi, które spadały na drogi. Tego rodzaju intwernecji w ciągu całej nocy było 14, najwięcej w gminie Kazimierz Dolny. Najtrudniejszym zadaniem było usunięcie drzewa, które przewróciło się na blok mieszkalny przy ul. Kaniowczyków w Puławach. Żeby je zebrać, strażakom musieli pomóc policjanci, którzy dotarli do właścicieli aut blokujących teren interwencji. Jedno z nich zostało przestawione za pomocą specjalnego wózka. Akcja zakończyła się powodzeniem.

Obecnie pracownicy zakładów energetycznych pracują przy usuwaniu skutków powstałych uszkodzeń sieci. O postępach przy przywracaniu energii, PGE będzie informowała na bieżąco.

Opóźnienia na kolei

Trzy kwadranse opóźniony jest pociąg TLK Kochanowski do Gdyni Głównej, który o godz. 6.51 powinien wyjechać z Lublina. Opóźnienie „złapał” na wcześniejszym odcinku swojej trasy.

Pozostałe pociągi kursują względnie punktualnie, choć trzeba się liczyć z możliwym (podkreślmy: możliwym) opóźnieniem pociągu z Gliwic do Dęblina.

W zachodniej części Polski sytuacja jest o wiele gorsza. – Nawałnica w nocy zatrzymała 102 pociągi – poinformował media Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych. Spółka informuje, że utrudnienia są odczuwalne m.in. na trasach: Poznań–Wrocław, Kluczbork–Ostrów Wielkopolski, Zielona Góra–Czerwieńsk, Zielona Góra–Rzepin, Zielona Góra–Zbąszynek oraz w ruchu międzynarodowym Polska – Niemcy.

– W następstwie nawałnic, pasażerowie powinni liczyć się ze zmianami w ruchu pociągów. Niektóre pociągi mogą zostać odwołane – ostrzega Siemieniec. – Pociągi będą kierowane trasami okrężnymi lub może być wprowadzana komunikacja zastępcza.

Prognoza

Orkan Ksawery uderzył w nasz region słabiej, niż to prognozowano. We wczorajszych ostrzeżeniach meteorologicznych mowa była o tym, że porywy wiatru mogą sięgać w nocy 115 km/h. Aż tak źle jednak nie było. – Najsilniejszy zanotowany poryw wystąpił w Wysokiem, 22 m/s (80 km/h). Na pozostałych stacjach porywy nie przekraczają 20 m/s – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej raportując sytuację w Lubelskiem. – Miejscami jednak, zwłaszcza w powiatach południowych, porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

 Natalia Szroeder
11 maja 2025, 0:00

Świdnik. Dwa dni koncertów w centrum miasta

Już dzisiaj warto zaplanować sobie te dwa dni – 11 i 12 maja w Świdniku pojawią się gwiazdy polskiej estrady. Wszystko z okazji 45. rocznicy Świdnickiego Lipca.

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski
ZDJĘCIA
galeria

Święto w Lublinie. Bogdanka LUK mistrzem Polski!!!

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i została mistrzem Polski.

Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkanki powiatu parczewskiego padły ofiarami internetowych oszustów – straciły ponad 10 tysięcy złotych

Policja z Parczewa prowadzi postępowania w sprawie dwóch internetowych oszustw, których ofiarami padły mieszkanki powiatu. 45-letnia kobieta próbowała sprzedać felgi samochodowe, a 52-latka ubrania – obie straciły oszczędności po kliknięciu w fałszywe linki do „odbioru płatności”.

Maja Klajda była gościnią w naszym studiu w lipcu 2024 roku. Opowiedziała wtedy o swoich planach i marzeniach

Miss Polonia z Lubelszczyzny walczy o koronę najpiękniejszej na świecie

W 2024 mieszkanka Łęcznej została najpiękniejszą kobietą w Polsce. Teraz Maja Klajda powalczy o tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie. Czy jej się to uda? Przekonamy się 31 maja.

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!
Foto
galeria

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!

Helium Club w Lublinie zamienił się w majowy weekend w centrum tanecznego wszechświata – było głośno i tak dobrze, że nikt nie pamięta, gdzie zostawił grilla. Sprawdź, kto dał czadu na parkiecie i jak wyglądała majówka, której zazdrości cała okolica! Tak się bawi Lublin.

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Sadownicy i plantatorzy z Lubelszczyzny liczą straty po serii przymrozków. W niektórych miejscach zbiory truskawek mogą spaść nawet o 80 procent. A to jeszcze nie koniec pogodowego horroru – meteorolodzy straszą kolejnymi chłodnymi nocami.

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się bardzo obiecująco, ale skończyło wysoką porażką. W sobotę Wisła Puławy prowadziła u siebie z walczącą o awans Chojniczanką Chojnice, ale ostatecznie przegrała aż 1:4 po feralnej końcówce spotkania

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"
ZDJĘCIA
galeria

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"

- Mamy wybrać prezydenta krętacza czy kolegę gangusów? - pytał media w sobotę marszałek Sejmu i kandydat na rezydenta RP Szymon Hołownia.

Chełmianka będzie miała czego żałować po meczu w Nowym Sączu

Chełmianka zmarnowała szansę na zwycięstwo w Nowym Sączu

Przynajmniej przez parę dni w brody będą sobie pluć piłkarze Chełmianki. Biało-zieloni zmarnowali dużą szansę na ogranie lidera i to w Nowym Sączu. Najpierw goście zepsuli doskonałą okazję na 2:0, a w końcówce grali w liczebnej przewadze. To jednak Sandecja zadała decydujący cios i wygrała 2:1.

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Wiosna nie tylko za oknem – w Chełmie rozkwita kulturą, zapowiadając literacką ucztę dla zmysłów. Chełmska Biblioteka Publiczna organizuje dwa wyjątkowe wydarzenia – III Festiwal „Chełmskie Spotkania z Literaturą” oraz IV Chełmskie Targi Książki. Gośćmi będą znani pisarze, aktorzy i twórcy, których dzieła nie tylko poruszyły czytelników, ale także znalazły miejsce na ekranach kin i telewizorów.

Michał Paluch dał Świdniczance prowadzenie, ale Unia wyrównała po przerwie

Outsider z Tarnowa znowu odebrał punkty Świdniczance

Unia z hukiem zleci do IV ligi. Młodzież z Tarnowa robi jednak postępy, co można oglądać zwłaszcza w końcówce obecnego sezonu. Przed tygodniem „Jaskółki” sensacyjnie ograły KSZO. W sobotę dopisały do swojego konta siódmy punkt, tym razem po wyjazdowym remisie ze Świdniczanką (1:1).

Lublinianka znowu wygrała mecz w niesamowitych okolicznościach
ZDJĘCIA
galeria

Kolejny niesamowity mecz z udziałem Lublinianki. Dziewięć goli i wygrana w ostatniej chwili

Jak tak dalej pójdzie, to na mecze, w których gra Lublinianka do biletu trzeba będzie dorzucać leki na uspokojenie. Drugi raz w tej rundzie drużyna Daniela Koczona pokonała rywali… 5:4, tym razem rezerwy Avii Świdnik. Znowu było mnóstwo emocji, zwrotów akcji i walka do samego końca.

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Za picie piwa na pomoście można dostać mandat. 26-latka czeka jednak o wiele cięższa kara.

Park kieszonkowy przy Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej

Uczelnia stworzyła swój park kieszonkowy. Pierwszy las Miywaki w mieście

Jest zapach ziół, szum wody, miejsce do siedzenia i trochę dydaktyki. Przy Akademii Bialskiej powstał park kieszonkowy, który może przynieść nie tylko odpoczynek.

Z sierpem w dłoni wtargnął do urzędu. Chwila grozy w Białej Podlaskiej

Z sierpem w dłoni wtargnął do urzędu. Chwila grozy w Białej Podlaskiej

Inspiracją dla agresora miały być ostatnie wydarzenia na Uniwersytecie Warszawskim. Po incydencie jedna z pracowniczek zemdlała.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty